جشن 2500 ساله

توی کتابهای تاریخ مدارس همیشه می خوندیم که جشن ۲۵۰۰ ساله زمان شاه چیزهای بسیار بد و مضری بودن که فقط برای خوش گذارانی شاه و خانوادش تدارک دیده شده بود!همین مسئله باعث شد که من دنبالش برم ببینم شاه که می توانست با هزینه کمتر بره عشق و حال ولی چرا اینقدر هزینه کرده؟اصلا شاید اولین دلیلی که من به انقلاب بدگمان شدم همین بودکه روراستی حتی در کتابهای درسی هم وجود نداشت.دلیل اصلی گرفتن این جشن ها معرفی تخت جمشید و... به همه دنیا بود تا باعث بشه که توریست به ایران بیاد.اون وقت اصلا نیازی به نفت فروختن نبود.الان ترکیه و دبی مهمترین درامدی که داره از راه توریسته.حالا شما حساب کنین اگه می گذاشتن این جشنها با هدف خودش ادامه داشته باشه توریستها بنا های ۴۰۰ ساله ترکیه بیشتر می رفتن ببینن یا تخت جمشید ۲۵۰۰ ساله ی ما رو؟ ساحل بزرگ خلیج فارس ایران رو بیشتر می دیدن یا ۱۰۰متر ساحل دبی رو؟جشن ۲۵۰۰ ساله با همه ی هزینه اش بسیار راحت و قابل فهم بود که ۱۰ برابر سود داشته در حالی که احتمالا هزینه اش از مراسم ارتحال امام که جز ایجاد دو دستگی هیچ سودی دیگری هم برای ایران نداشته کمتر بوده.بعضی وقتا ادم دلش می خواد به حاله این مردم ساده و بی دانش گریه کنه.و البته این وضع تا وقتی که نخبه های ایران فرار بکنن ادامه خواهد داشت.مسئله امیدوارکننده وجود نسل جدیده.و در کنار این خدمتی که دانشگاه ازاد به ایران کرده.حالا دیگه لازم نیست نخبه باشی که بری دانشگاه.حالا دیگه همه می تونن برن دانشگاه و تا حدی به دانششون اضافه می شه.حداقل انقدر که بفهمن جشن ۲۵۰۰ ساله مفیدتره یا ارتحال امام.احمدی نژاد بهتره  یا موسوی و... اگه می بینن که هنوزم حرم امام شلوغه یا ۹ دی مردم هر چند کم ولی می ایند واسه اینه که نسل قبل فرصتی بنام دانشگاه ازاد نداشتن.الان اگه توی جونای تحصیل کرده نگاه کنی اکثرا می دونن چی خوبه چی بد! و خدا رو شکر به لطف دانشگاه ازاد تعدادشونم کم نیست.من به با علمی دانشگاهها کار ندارم ولی فکر میکنم دانشگاه ازاد بزرگترین خدمتی بوده که بعد از انقلاب به ایران شده و شاید یک روز به ضرر خود تاسیس کنندش باشه!

/ 5 نظر / 39 بازدید
آذربایجان

تخت جمشید که یه توهم و خیاله.چه سودی واسه مملکت داشت در ثانی تو کی هستی که از خودت تحلیل میدی

محمد

[سبز]اگه شاه میخواست توریست جذب کنه میومد جاهی تااریخی رو بهش میرسید نه استفاده از خاویار .شراب برای مهمانان میگی نیازی به نفت نبود همه ی مملکتع از ژول نفت میچرخید ویک هم مثل صدق اومد ایران رو از وابستگی نفت را کنه شاه عزیزت علیهشکودت کرد چرا. چون اربابش امریکا دستور داده بود وبهنفعش نبود رو یکم مطالعه کن بعدا اخودت تحلیل ارائه بده چه مزخرف نیازی به نفت نداشتیم. ون اگه به فک مدم بود اون همه کاخ براش درست نمیکرد یکی برای زمستونش یک برای تابستون یک برای شب یکی برا روز. یک چندسال هم اگه بودبرای توالتشمیک کاخ درست میکرد.

شهاب

چی بگم جناب مهندس.از کی تا حالا مراسم ارتحال امام شده باعث دودستگیه؟در ضمن شما که میگی مراسم ارتحال امام از اون جشنا پر هزینه تر بوده باید بدونی که حتی قاشق و چنگالای اون جشن از طلا بوده و مشروب رو از فرانسه میاوردن و چقدر هم خرج چادرهای مهمان ها شد که بعدش به هیچ دردی نخورد.اما ارتحال امام چی؟اگر فیلمشو دیده باشی میبینی که مردم خودشون اومدن و گریه کردن کسی بهشون پولی هم نداد .من نمیگم اون جشنا به تور کامل بد بود ولی قیاس اون جشنا با ارتحال امام واقعا غیر منصفانه و غیر منطقیه.جناب مهندس برای این جشنا خیلی بیشتر از اینا خرج شد چه لازم بود که سرویس پذیرایی از طلا باشه و مشروب از خارج بیارن اونم تو مملکت اسلامی.ا ین چیزا اصلا قابل توجیه نیست.

بی نام

هزینه ساخت سد کارون 3 به دلار امروز 2 میلیون دلار هزینه ساخت فاضلاب در فاز اولیه پاریس در همان زمان 3 میلون دلار هزینه جشن 2500 ساله 22 میلیون دلار قضاوت با خودتون روشن فکران عزیز من که با علم مهندسیم سنجیدم

داداش بسیاری از تضاهرات کننده انقلابی، جوانان تحصیل کرده اند اتفاقا در دانشگا ها جوانان به اثرات مفید انقلاب رسیدند پس داداش تند نرو